Forum

Napisz nowy wpis do księgi

 
 
 
 
 
 
 
Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Ze względów bezpieczeństwa możemy zapisać adres IP 54.81.238.157
Może się okazać, że twój wpis będzie widoczny na forum po sprawdzeniu go.
Zastrzegamy sobie prawo do redagowania, usunięcia lub nie publikowania wpisów.
FranciszekFranciszek od Wrocław dodane dnia 6 marca 2018 o 09:50:
Byłem - jako student - uczestnikiem marca '68 na PWr. Chciałbym podkreślić wyjątkową rolę Wojtka Myśleckiego. Jego wystąpienia w Auli były odważne, merytoryczne, dowcipne i porywające. Wystąpieniami tworzył zdecydowaną przeciwwagę dla uczonych, którzy nas straszyli, siali wątpliwość w sens strajku czy tylko prosili o opuszczenie Uczelni. Jego wystąpienia odbudowywały nasze postanowienie trwania do końca, Wojtku - dziękuję!. FW Przystupa
Zbulwersowany nauczycielZbulwersowany nauczyciel dodane dnia 1 lutego 2018 o 14:30:
Zdumiewające i bardzo smutne jest to zamieszanie wokół "50 kup", że się tak urzędniczo wyrażę. Czasem mam wrażenie, że mało kto z Senatorów PWr. (że nie wspomnę o Jeszcze Wyższych Gremiach) przeczytał nowelę ustawy PIT, tj.przeczytał ze zrozumieniem kilka kluczowych dla sprawy paragrafów. Przecież tam się nic nie zmieniło w naszym zakresie, potwierdzaja to oficjalne opinie urzędników. Różnorakie nieakademickie instytucje badawczo-rozwojowe śmieją się z PWr., bo od zawsze naliczali 50% od 65%, a teraz nawet zmierzają do 50% od 75%. I to nie jest ich ostatnie słowo. Naprawdę.
Zgadzam się z Przedmówcą/Przedwpisowiczem, że to przykład decyzji nieprzemyślanej i szkodliwej dla środowiska akademickiego - nawet nie tyle w dosłownym sensie (obniżka wynagrodzenia netto), co właśnie w odbiorze tej sytuacji przez młodych pracowników i kandydatów na przyszłych noblistów, dla których kilkaset złotych miesięcznie stanowi wielką różnicę.
Po prostu, strzał w kolano, w swoje kolano.
🙁
ps. o sposobie wprowadzenia ZW 138/2017 i podpisywaniu Oświadczeń "na kolanie" to już nawet nie warto wspominać.
Nauczyciel AkademickiNauczyciel Akademicki od Wrocław dodane dnia 2 stycznia 2018 o 12:55:
Tak się zastanawiam, jak to jest, że Solidarność może wysłać zapytanie do odpowiedniego ministerstwa i dość szybko uzyskać potwierdzenie interpretacji ustawy podatkowej korzystnej dla pracowników, a nasze Władze nie podjęły takiej próby? No cóż, jak widać związki zawodowe są jednak ciągle potrzebne (nie tylko do pielęgnowania historii walki z komunizmem) 😄
Wieloletni Nauczyciel AkademickiWieloletni Nauczyciel Akademicki od Wrocław dodane dnia 18 grudnia 2017 o 22:50:
Dotyczy uchwały Senatu PWr w sprawie odpisu kosztów uzyskania
Szanowni Państwo,

Podjęte przez Władze Uczelni działania są pełne sprzeczności, są krzywdzące dla całego środowiska akademickiego PWr zarówno ze względu na fakt, że naszą pracę tyko w 45% Władze Uczelni uznają za twórczą (!), jak również ze względu na różnicowanie nauczycieli akademickich na lepszych i gorszych!
Może nasza twórczość nie jest na miarę Nobla, ale inni tzw. "twórcy" w Polsce (przynajmniej!) też raczej sporadycznie dostają tego typu wyróżnienia za swoją działalność...

A poza tym, jaki urzędnik ma prawo decydować co w mojej pracy (w tym również w prowadzonym wykładzie, który w każdym semestrze jest nieco inny - uzupełniany na bieżąco o świeże informacje, własne interpretacje etc., w dyskusji na seminarium, która jest konstruktywna, a więc twórcza!) podlega ochronie wg prawa autorskiego, a co nie. Może raczej powinni się zająć "ściganiem" publikacji nielegalnie zdobytych slajdów z wykładów (m..in. fotografii), notatek publikowanych na forach studenckich, nie mówiąc już o nielegalnych pdf'ach książek sprzedawanych na takich witrynach jak "chomikuj.pl", czy w otaczających uczelnie punktach kserograficznych, etc.

A ponadto, z tego co mi wiadomo, w innych uczelniach, w szczególności humanistycznych, medycznych czy np. akademiach rolniczych bądź ekonomicznych, na mocy tych samych aktów prawnych "wyższego rzędu" przyjęto znacznie wyższe wskaźniki udziału pracy twórczej w działalności nauczycieli akademickich (w tym prac. dydaktycznych)!

Uważam, że nie powinniśmy się tak biernie poddawać tego typu działaniom. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać! Już teraz nie możemy zrekrutować wystarczającej liczby słuchaczy studiów doktoranckich, bądź zatrzymać na uczelni dobrych absolwentów tych studiów, aby uzupełniać na bieżąco ubytki w kadrze. Obniżanie statusu pracowników akademickich, sprowadzanie ich pracy do "rzemiosła" oraz ciągłe obniżanie ich zarobków w stosunku do średniej w innych zawodach będzie skutkowało odejściem najzdolniejszych i zapaścią kadrową uczelni. Kto więc będzie tworzył to "globalne społeczeństwo informacyjne" i kadry dla IV rewolucji przemysłowej (która ostatnio była na "sztandarach" również naszej Uczelni i Wydziału)?
Adiunkt IIIAdiunkt III dodane dnia 7 listopada 2017 o 12:35:
Witam,

Czy Solidarność zamierza kontynuować swoją pracę nad wolnymi niedzielami także dla pracowników uczelni?

Skoro sprzedawcy mogą mieć wolne to dlaczego nie my? Studia zaoczne to przecież też handel tylko trochę inaczej nazwany a wiele uczelni prowadzi zajęcia zaoczne co tydzień.

Pozdrawiam