2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

flDzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone jest od 2004 roku.

Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Barwy biała i czerwona zostały uznane nieoficjalnie za narodowe 3 maja 1792, w pierwszą rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami, które nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonym tle. Oficjalnie, po raz pierwszy, kolory biały i czerwony uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z 7 lutego 1831 roku. Kolejne regulacje prawne dotyczące barw RP to m.in Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 roku “O godle i barwach RP”, Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 “O barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych”. Ostatecznie święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to zostało ustalone przez Sejm 20 lutego 2004 roku.

Uroczystości 2 maja rozpoczynają się o 11:30 na wrocławskim Rynku. Po przemówieniach i wojskowej defiladzie organizatorzy zapraszają uczestników na piknik i widowisko artystyczne przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu.

Na placu będzie można obejrzeć wojskowy sprzęt, w tym m.in. transporter Rosomak, stację radiolokacyjna, trał przeciwminowy czy armato-haubicę samobieżną oraz wyrzutnię artyleryjską.

Na Placu Powstańców Warszawy oraz Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich będzie można obejrzeć m.in. dynamiczne i statyczne pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.